whatsapp
ExPulse
ExPulse

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

ExPulse ExPulse

Menü

Covid-19 Hava Yolu ile Bulaşabilir mi?

Covid-19 Hava Yolu ile Bulaşabilir mi?

Covid-19 Hava Yolu ile Bulaşabilir mi?

 

Covid-19 Havadan Bulaşabilir mi?

Koronavirüsün hava yolu ile bulaşabilceğini açıklayan bir çok çalışma bulunmaktadır. 

 

COVID-19'a neden olan koronavirüs esas olarak virüs içeren damlacıklar veya havada yüzen viral partiküller yoluyla bulaşır. Aerosoller, konuşma, nefes alma, öksürme veya hapşırma sırasında koronavirüs bulaşmış bir kişi tarafından ortama yayılmaktadır.

Ortama yayılan büyük aerosoller yüzeylere veya nesnelere bulaşmaktadır. Virüs bulaşmış nesnelere dokunan kişiler ellerini ağzına, burnuna veya gözlerine götürmesi durumunda enfekte olmaktadır.

Küçük aerosoller ise hava akımının yetersi olduğunu kapalı ortamlarda 3 saate kadar havada kalabilmektedir. Bu ortamda nefes alan kişilerde enfekte olabilmektedir.

 

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/coronavirus-resource-center

 https://www.nejm.org/coronavirus?query=main_nav_lg

 

5 farklı yüzeyde (aerosoller, plastik, paslanmaz çelik, bakır ve karton) iki virüs (SARS-CoV-2 ve SARS-CoV-1) içeren 10 deney koşulundan oluşmaktadır. Tüm deneysel ölçümler üç tekrar boyunca ortalama olarak rapor edilmiştir

 

 

Aerosollerde ve Çeşitli Yüzeylerde SARS-CoV-1 ve SARS-CoV-2'nin canlılığı.

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S016041202031254X?via%3Dihub#b0075

 

  

Viral içeriğe sahip daha büyük damlacıklar emisyon noktasına (damlacık iletimi) yakın bir yerde birikirken, daha küçük olanları havada iç mekanda metrelerce uzunluğunda mesafeler kat edebilir (aerosol iletimi).

 

Bu nedenle, iç mekan senaryolarında hava yoluyla bulaşmaya karşı olası tüm önlemler alınmalıdır. Önlemler arasında artan havalandırma oranı, doğal havalandırma kullanımı  ve aynı ortamı paylaşan kişi sayısını en aza indirme yer almaktadır.

Birçok hastanede yeterli havalandırmayı sağlamaya özen gösterilmesi rutin bir önlem olsa da, tüm hastanelerde durum böyle değildir.  Aynı zamanda fabrikalar, ofisler, okullar, restoranlar, marketler, oteller, kamu kuruluşları ve toplu taşıma araçlarının havalandırma sistemleri gözden geçirilmeli, yeterli havalandırma bulunmaması durumunda ilave tedbirler ile havalandırmanın maksimize edilmesi gerekmektedir.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S016041202031254X?via%3Dihub#b0075

Yorumlar
Yorum Yap