whatsapp
ExPulse
ExPulse

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

ExPulse ExPulse

Menü

Patlayıcı Tozlar İçin Ortam Sınıflandırması

Patlayıcı Tozlar İçin Ortam Sınıflandırması

Patlayıcı Tozlar İçin Ortam Sınıflandırması

 

Patlayıcı tozlar ile çalışan işletmelerin çalışma şartları birbirlerinden farklılık göstermektedir.  Bu nedenden dolayı patlayıcı tehlikesi bulunan ortamlarda alan sınıflandırması yapmak çok önemlidir. Alan sınıflandırması yapıldıktan sonra yüksek koruma seviyesi gerektiren şartlara veya olması gerekenden daha düşük koruma seviyesi gerektiren şartlara uygun ekipman seçimi yapılmadılar. Yüksek koruma gerektiren ortamlarda uygun ekipman seçimi riskleri azaltacağı gibi düşük koruma gerektiren ortamlarda uygun ekipman seçimi ekonomik olması açısından oldukça önemlidir.

Patlayıcı toz bulunan ortamlar bölgelere (zone) ayrılır. Zonlar patlayıcı tozlu ortamın oluşma sıklığı ve oluşma süresine göre belirlenir.

Zonların büyüklüğü patlayıcı toz salım noktasından tehlikenin bulunmadığı noktaya kadar ölçülen mesafedir. Zone bölgesi ve büyüklüğü belirlenirken patlayıcı toz bulutunun ortam içinde farklı noktalara hareket edebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle yapılacak olan havalandırma sistem tasarımı oldukça önemlidir.

Patlayıcı toz bulunan ortamlar zone 20, zone 21, zone22 olmak üzere 3 bölgeye ayrılmaktadır.

 

Zone 20

Patlayıcı tozlu ortamların sürekli olarak, uzun periyotlarda veya sıklıkla bulunduğu ortamlardır. Üretim ekipmanları, kanallar, filtreler, silolar vb ekipmanların iç hacimlerini kapsamaktadır. Kapalı hacim dışarısında patlayıcı tozlu ortam sürekli olarak bulunuyor ise patlayıcı toz bulunan dış ortamında zone 20 olarak değerlendirilmesi gerekir.

 

Zone 21

Zone 21 bölgesini salım kaynakları ve çevre ilişkisini dikkate alınarak belirlenir;

  • Patlayıcı tozlu bir ortamın periyodik olarak oluşma ihtimali olan bölgeler,
  • Toz miktarı, akış hızı, parçacık büyüklüğü ve tozun nem oranı zone 21 bölgesinin belirlenmesi için oldukça önemli parametrelerdir.
  • Tozun yayınımının duvar, metal vb yüzeyler vasıtasıyla engellendiği bölgelerdir.

 

Zone 22

Patlayıcı tozlu ortamın oluşma ihtimalinin çok zayıf olduğu ve kısa süreli gerçekleştiği bölgelerdir.

 

 

Patlayıcı Toz Zone
Sürekli Salım Zone 20
Birincil Salım Zone 21
İkincil Salım Zone 22

 

 

 

 

Yorumlar
Yorum Yap